Newsletter
Jeżeli są Państwo zainteresowani otrzymywaniem bieżących informacji na temat wydarzenia prosimy o wypełnienie formularza:

Patron honorowy
URE
Partner medialny
wysokie napięcie
Powrót

Założenia do nowelizacji ustawy OZE oraz ustawy odległościowej

Założenia do nowelizacji ustawy OZE oraz ustawy odległościowej

8 czerwca w Sejmie odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii (Przewodniczący – poseł Ireneusz Zyska), podczas którego zostały zaprezentowane założenia  dotyczące nowelizacji ustawy o OZE oraz ustawy odległościowej –  prezentacja dotyczącą przedmiotowych zmian dostępna jest TU. Założenia prezentowane były przez Andrzeja Kaźmierskiego, Dyrektora Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Energii.

Projekt ustawy ma zostać upubliczniony w przyszłym tygodniu, będzie on przedstawiony i procedowany jako projekt rządowy.

Jeżeli chodzi o oczekiwania naszej branży, zmiany do ustawy odległościowej zdają się adresować podnoszone przez nas kwestie (przywrócenie dotychczasowych zasad naliczania podatku od nieruchomości, zniesienie 3-letniego wymogu uzyskania pozwolenia na użytkowanie, możliwość remontu i modernizacji istniejących elektrowni wiatrowych). Bez zmian natomiast zostaje kwestia wymogu 10H w odniesieniu do lokalizowania elektrowni wiatrowych. Nie jest jasne na tym etapie, jak będą ukształtowane przepisy przejściowe, co ma szczególne znaczenie w zakresie podatku od nieruchomości za rok 2017.

Jeżeli chodzi o ustawę o OZE, założenia są w większości spójne z tymi, przedstawionymi przez nas ostatnio w newsletterze prawno-legislacyjnym. Nadal pozostaje nierozwiązana kwestia nadpodaży świadectw pochodzenia i – jak wynika z dzisiejszych wypowiedzi resortu - na tym etapie rozwiązanie tego problemu nie jest planowane.

Ponieważ po publikacji projektu ustawy rozpoczną się konsultacje społeczne, chcielibyśmy Państwa serdecznie zachęcić do udziału w Konferencji i Targach PSEW 2017, które odbędą się 20 i 21 czerwca w Serocku (Hotel Narvil Conference & Spa, ul. Czesława Miłosza 14A) - będzie to bardzo dobre forum do dyskusji i wypracowania postulatów wspólnych dla naszej branży, które następnie zostaną przedstawione w ramach konsultacji społecznych projektu ustawy.

Na posiedzeniu Zespołu Dyrektor Kaźmierski zapowiedział również, że projekt ustawy o energetyce rozproszonej będzie gotowy pod koniec roku, najprawdopodobniej w grudniu.

Wspomniał także, że ustawa będzie uchwalona po notyfikacji ustawy o OZE przez Komisję Europejską (która cały czas jest jeszcze w toku) oraz że złożona skarga do Komisji Europejskiej ma wpływ na wydłużenie tego procesu.

 

 

1326
uczestników w 2016
55
wystawców w 2016
55
prelegentów w 2016